Magas minőségű szalámik
Ha szeretne finom szendvicseket, pizzákat sütni, akkor a szalámik nem hiányozhatnak a repertoárjából. A cooponline.hu webáruházban számos remek minőségű árucikk közül válogathat. A paletta részét képezik a szalámik, kolbászok és szalonnák. Ha főzéshez vagy hidegtálhoz keres valamilyen alapanyagot, akkor a webshopban garantáltan meg fogja találni. Az ínycsiklandozó Tóalmási füstölt angolszalonna vagy a füstölt tarja kiváló ízvilágú levesek alapja lehet. A különlegesebb, pikánsabb szalámik inkább a hidegtálakon, kóstoló- és sajtos tálakon állják meg tökéletesen a helyüket. A szalámiról köztudott, hogy a hagyományos hústermékek között igen népszerűnek számít.
Sokan szeretik, hiszen sokoldalúan felhasználható és egy finom útravaló tökéletes alapanyaga lehet. Van belőle füstölt, paprikás, fűszeres, csípős, érlelt, penészes és így tovább. A választék rendkívül széles. Általában sertés- és marhahúsból készülnek. A gondosan kiválasztott alapanyagokat ledarálják, majd fűszerezik. Kerül bele só és egyéb fűszerek is, amik nagyon sok gyártónál titoknak számítanak. A lényeg, hogy jó ízt érjenek el a különféle ízesítőknek köszönhetően. A darált alapanyagokat ezután műbélbe vagy vékony bőrbe töltik. Hagyják érlelődni és az idő letelte után már fogyaszthatóak is.
A szalámik számítanak az emberek kedvenc felvágottjainak?
Igen, ugyanis rengeteg országban megtalálhatóak. Az elkészítési módjukban és az érlelésükben lehetnek eltérések, de a legtöbb ember szereti. Még a gyermekek is előszeretettel fogyasztják szendvicsekben vagy hideg harapnivalók feltéteként. Sokan nem tudják, de az eredete körülbelül az ókorig vezethető vissza. Az akkori görögök és rómaiak idejére nyúlik vissza. Tulajdonképpen nem véletlenül jött létre. Akkoriban is fontos volt tartósítani a húst. Ezért ki kellett találni egy hatékony módszert.
Ez pedig nem más volt, mint a füstölés és sózás. A szalámi nevének eredete bizonytalan, mert sokan azt hiszik, hogy Ciprus leghíresebb kikötőjéről kapta a nevét, vagyis Szalamisról. Mások pedig úgy tartják, hogy a só latin nevéből, a salare-ból ered. Egy biztos. A szalámik és kolbászok tartósítása is sóval és szárítással történt. Az ókorban használtak a húskeverékhez sertésszalonnát és más húsokat is. Manapság már rengetegféle húsból készítenek felvágottat. Idetartozik a liba, vaddisznó, lóhús, szarvas- és őzhús, valamint a klasszikusnak számító sertés és marha.
Mely szalámik számítanak népszerűnek?
Ez egy rendkívül nehéz kérdés, hiszen mindenkinek más az ízlése. Sokan kedvelik a fehér köpenybe burkolózott téliszalámit. Ezt is rengeteg gyártó készíti. Valóban finomnak és ízletesnek számít a penész miatt. Az ad neki egy még különlegesebb, érdekesebb utóízt, amit más fajta nem tud. Akik kedvelik a csípősebb ízvilágot, választhatják a pikánsabb, csípőspaprikával készült verziókat. A szalámik víztartalma sokkal alacsonyabb, mint a kolbászok esetén. Ezért is olyan szárazak.
A készítésüknél nagyon fontos a sertéshús milyensége, minősége és összetétele. Mindig a nagyobb súlyú húskockákat választják, amik idősebbek, nem túl zsírosak. Fontos megjegyezni, hogy egy fiatalabb állat húsa sokkal több nedvességet, szaftot tartalmaz, mint egy idősebb állaté. Így erre a szalámik készítése során is odafigyelnek.
A szalámik fűszerezése miként történik?
Nagyon sok felvágottat gyártó cég üzleti titokként kezeli a különleges összetevők listáját. Alapvetően a készítéséhez fehérborsot, sót, fokhagymát, fűszerpaprikát használnak. Ezekhez jöhetnek még pluszban a titkos összetevők. Olaszországban például édesköményt és bort is tesznek a húskeverékhez, hogy az ízek teljesen összeérjenek.
Néhány gyártó az alapfűszerekhez ad még fahéjat, őrölt köményt, szerecsendiót és füstölt paprikát. Ez utóbbi, vagyis a fűszerpaprika a magyar konyha igen közkedvelt alapanyaga. Rengeteg ételbe beleteszik az emberek, pörköltbe, levesbe, olykor még péksüteménybe is. Hihetetlenül jó ízt ad az ételeknek. Kicsit fanyar, kicsit füstös és a magyaros szalámik alapeleme. A paprika a magyar szalámigyártás elsőszámú alapanyaga. Sokan kedvelik és keresik is a piros árnyalatú felvágottakat.
Hogyan készülnek a szalámik?
Először is, nagy odafigyeléssel kiválogatják a jó minőségű alapanyagokat, húsokat és a szalonnát. Majd ezeket nagyon apróra felvágják, ledarálják. Amint a keverék megfelelő, következhet a fűszerek hozzáadása. Ezt követően műbélbe vagy vékonybélbe töltik. Végül nincs más hátra, mint a füstölés és érlelés. Ehhez sokszor használnak úgynevezett hidegfüstöt. A füstölésnek a lényege a tartósításon és a bőr száradásán alapszik. Ha ez megfelelő, akkor már csak a tárolására kell nagyobb figyelmet fordítani. Ehhez hűvös, páramentes helyre van szükség. A magyar családok egy-egy disznóvágás alkalmával az elkészült kolbászokat és szalámikat felfüstölték, majd egy jól szellőző, hideg kamrába helyezték. A füstölést követő pár héten belül már fogyasztható volt a remek húsáru. Sokan kedvelik a kicsit nyersebb hatású, szaftosabb fajtákat, de van, aki teljesen kiszáradva preferálja.